Po několika sezónách na verandě či terase se může váš zahradní nábytek jevit známky používání, věku nebo stopy rzi, plísní nebo skvrn. Nabízíme pár obecných tipů na péči, které zajistí, že si vaše zahradní židle, stoly a polštáře uchovají krásný vzhled pro nadcházející sezóny.
Nejdříve je třeba se seznámit s pokyny výrobce zahradního nábytku. Při použití nevhodných produktů a postupů riskujete, že poškodíte svůj zahradní nábytek a ztrátíte záruku.
Čištění zahradního nábytku začneme ometením pomocí jemného smetáčku a opláchnutím vodou. Následně použijeme houbu nebo měkký kartáč a omyjeme zahradní nábytek vhodným čisticím prostředkem naředěným vodou. Na plíseň pomůže speciální čisticí přípravek nebo octový roztok. Nevyzkoušené čisticí postupy a prostředky vyzkoušíme na těch místech nábytku, která nejsou vidět.
Důležité je také zahradní nábytek chránit, když ho nepoužíváme. K tomu použijeme kryty nebo plachty na zahradní nábytek, případně ho schováme do suchých prostor (zahradní domek, garáž).
Proutěný nábytek bývá vyroben nejčastěji z ratanu nebo děleného rákosu, k ochraně povrchu se používá barva nebo bezbarvý lak nebo kombinace obojího. Pro odstranění nečistot a usazenin je dobré použít vysavač nebo suchý štětec. Potom čistíme mýdlovým roztokem a opláchneme. U proutěného nábytku se doporučuje pravidelné čištění, protože jednorázový agresivnější postup by mohl poškodit proutěná vlákna. Pravidelné čištění navíc minimalizuje riziko plísní.
Nejčastěji používaným materiálem na výrobu zahradního nábytku však zůstává dřevo. Před sezónou je dobré po očištění použít vhodný prostředek (např. olej pro péči o dřevěný zahradní nábytek), který dodá unavenému dřevu opět jeho přirozenou krásu,a to nejen na pohled.
Kovový zahradní nábytek vyžaduje minimální péči. Díky povrchové úpravě je odolný vůči dešti a povětrnostním vlivům. Je uzpůsoben k celoročnímu pobytu venku. Pokud bychom jej chtěli přece jen chránit, postačí, když ho venku přikryjeme plachtou. Základní údržbou je tedy omytí zahradního kovového nábytku běžnými saponáty a vodou. Pokud se na výrobku vytvoří menší oděrka, většinou se dá opravit. Výrobci disponují jakousi tužkou, která vzniklý nedostatek odstraní.
Tkaniny určené pro venkovní použití obvykle procházejí chemickým ošetřením již během výroby kvůli odolnosti proti vlhkosti i skvrnám. Nezáleží na tom, zda jsou vyrobeny ze syntetických vláken nebo z bavlněných směsí. Tyto textilní materiály jsou navrženy tak, aby odolávaly působení slunce, vlhkosti a mikroorganismům. Výhodou jsou snímatelné potahy, které můžeme prát v pračce (maximálně však na 30°C).
Nábytek vyrobený z plastu, a to buď z PVC nebo polyethylenu (PE). Tyto plasty jsou vyráběny s řadou chemických přísad, včetně ultrafialové stabilizátorů a fungicidů, a mohou napodobovat dřevo, proutí nebo vyplétané židle. Zde je nejvhodnějším prostředkem jemný mýdlový roztok.
Dodržováním několika jednoduchých zásad v péči o váš zahradní nábytek si zajistíte, že vám bude sloužit dobře po mnoho let a bude potěšením pro vás i pro vaši rodinu a přátele.